Masaż hawajski Lomi Lomi Nui

Lomi Lomi Nui jest tradycyjnym hawajskim masażem relaksacyjnym i regenerującym. Nazwę tej techniki masażu tłumaczy się dosłownie jako „aksamitny dotyk miękką łapą zadowolonego kota”.

W tradycji hawajskiej masaż ten odbywał się w świątyni na kamiennym ołtarzu i trwał od kilku godzin do kilku dni. Nad jego prawidłowym przebiegiem czuwali kahuni – mistrzowie uzdrawiania.

Rytuał lomi-lomi służyć miał duchowemu oczyszczeniu, zharmonizowaniu wszystkich procesów ciała oraz zapewnieniu równowagi wewnętrznej. Poddawano mu się zawsze w szczególnych, przełomowych momentach życia, gdy należało podjąć istotne decyzje, obrać nowy kierunek, etc. Ceremonii towarzyszyły tradycyjne, wielogłosowe śpiewy oraz taniec hula.

Lomi Lomi Nui miał też za zadanie zaspokoić potrzebę fizycznego kontaktu z drugim człowiekiem, przekazać masowanemu pełną akceptację, wsparcie i życzliwość. Stąd określany jest również „masażem troskliwych (kochających) rąk”.

Masaż hawajski Lomi Lomi Nui

H.Wellington

Technika masażu Lomi Lomi Nui

Przed rozpoczęciem Lomi Lomi masażysta rozmawia z pacjentem o jego dolegliwościach, przebytych chorobach, kontuzjach i urazach i na podstawie uzyskanych informacji ustala najodpowiedniejszą technikę masażu. Lomi Lomi Nui wykonywany jest na tradycyjnym stole do masażu. W czasie zabiegu ciało pacjenta natłuszczane jest oliwą dla ułatwienia płynności i precyzyjności ruchów masażysty. Lomi Lomi Nui wykonywany jest dłońmi lub przedramionami, ze zmiennym naciskiem (dostosowanym do muzyki).

Pierwszy etap masażu wykonywany jest, gdy pacjent leży na brzuchu. Masowane są kolejno: plecy, ramiona, nogi i pośladki. Druga część wykonywana jest w leżeniu na plecach. Masowane są wówczas kolejno: ramiona, klatka piersiowa, nogi, brzuch.

Lomi Lomi Nui jest masażem kompletnym, obejmującym całe ciało, z wyjątkiem miejsc intymnych. W trakcie Lomi Lomi ciało pacjenta powinno być całkowicie nagie (miejsca intymne zostają zasłonięte ręcznikiem). Towarzyszy mu oryginalna hawajska muzyka. Cały zabieg trwa najczęściej od 90 do 120 minut.

Masaż wykonywany jest przez jedną lub dwie osoby.

Właściwości masażu Lomi Lomi Nui:

1. Dostosowuje się go do indywidualnych potrzeb pacjenta.

2. Charakteryzuje się dużą intensywnością, ale nie sprawia bólu.

3. Doskonale rozluźnia mięśnie i ścięgna.

4. Wycisza, relaksuje, koi nerwy, przynosi ulgę w stanach długotrwałego napięcia.

5. Poprawia krążenie krwi i limfy.

6. Zwiększa elastyczność i ruchliwość stawów.

7. Wspomaga przemianę materii.

8. Stymuluje układ trawienny.

9. Zaleca się go jako działanie wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej w terapiach odchudzających.

10. Poprawia samopoczucie, stymuluje do działania.

Wskazania do masażu Lomi Lomi Nui:

  • stan długotrwałego napięcia, stresu, niepokoju
  • dolegliwości związane z zaburzeniami lękowymi
  • przepracowanie
  • depresja
  • bóle głowy i pleców
  • długotrwałe przebywanie w jednej pozycji
  • spadek odporności psycho-fizycznej
  • dolegliwości reumatyczne
  • stosowanie kuracji odchudzających

Przeciwwskazania do masażu Lomi Lomi Nui:

  • białaczka
  • ogólne przeciwwskazania do masażu (choroby skóry, gorączka, ostre stany zapalne, menstruacja, żylaki, choroby zakaźne)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.