Masaż balijski to metoda wykorzystująca tradycyjne indonezyjskie techniki masażu. Masaż balijski jest zabiegiem relaksującym i niwelującym bóle mięśniowe, przynoszącym fizyczne i psychiczne ukojenie.
Ze względu na wysoką intensywność i skuteczne działanie, tradycyjna terapia balijska stanowi jedną z najpopularniejszych obecnie technik masażu.
Technika masażu balijskiego
Na czym polega wyjątkowość masażu z Bali? Przede wszystkim łączy on różnorodne tradycje: od akupresury przez ayurwedę, refleksoterapię (masaż stóp i dłoni) i aromaterapię aż po indonezyjski (jawajski i balijski) masaż relaksacyjny.
W ramach tradycyjnego masażu balijskiego praktykuje się głębokie oddziaływanie dłońmi poprzez silny ucisk akupresurowy i następujące po nim intensywne uciskanie, gładzenie, opukiwanie, rozcieranie i delikatne rozciąganie skóry. Bardzo istotnym elementem balijskiego systemu terapeutycznego jest stosowanie olejków eterycznych (różanego, jaśminowego, bergamotkowego, ylang-ylang, etc.), których zadaniem jest rozluźnienie i uspokojenie pacjenta oraz zapewnienie prawidłowego przepływu krwi i limfy. Masaż odbywa się najczęściej przy odprężających dźwiękach oryginalnej balijskiej muzyki.
Nick J Webb
Po zakończeniu właściwego masażu, który trwa zazwyczaj około godzinę, przychodzi pora na wyciszenie, którego elementem może być, między innymi rytuał picia rozgrzewającej, oczyszczającej, antybakteryjnej herbaty imbirowej.
Masaż balijski wykonuje się na tradycyjnym łóżku do masażu lub na miękkiej macie ułożonej na podłodze. W razie jakichkolwiek przeciwwskazań do pozycji leżącej w trakcie masażu, zabieg może zostać wykonany osobie znajdującej się w pozycji siedzącej.
Właściwości masażu balijskiego:
- jest masażem głębokim i intensywnym
- skutecznie łagodzi skurcze mięśni
- poprawia zdolność ruchową
- wspomaga leczenie kontuzji i urazów powstałych w trakcie aktywności fizycznej
- zaleca się go jako element kuracji wspomagającej leczenie i łagodzenie dolegliwości stawów (występujących po kontuzjach sportowych lub w wyniku chorób reumatycznych)
- głęboko stymuluje tkankę mięśniową i skórną
- poprawia krążenie krwi
- stymuluje układ limfatyczny
- łagodzi bóle głowy (także te o podłożu migrenowym)
- łagodzi dolegliwości ze strony układu oddechowego o podłożu astmatycznym i alergicznym – masaż balijski zalecany jest zarówno w przypadku ostrych, jak i chronicznych stanów chorobowych
- przyspiesza proces oczyszczania się organizmu
- wspomaga układ odpornościowy
- odpręża i regeneruje
- doskonale niweluje napięcia, powstałe w wyniku długotrwałego stresu, niepokoju
- może być stosowany jako element terapii wspomagającej leczenie depresji
- jest pomocny w walce z bezsennością
- jest bezpieczny, można go stosować nawet wobec dzieci
Przeciwwskazania do stosowania masażu balijskiego:
- ciąża
- menstruacja
- choroby układu krążenia
- choroby zakaźne skóry
- świeże zrosty i złamania
- infekcje i choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą ciała
- stany zapalne wątroby i nerek
- nowotwory