Masaż ipsilateralny jest zabiegiem terapeutycznym wykorzystywanym w lecznictwie i rehabilitacji, w celu przyspieszenia procesu gojenia się tkanek. Masaż ipsilateralny opiera się na neurofizjologicznym odruchu naczyniowo-ruchowym, występującym w pozostałych częściach chorej kończyny. Zabieg ten stosowany jest w przypadku różnego rodzaju urazów kończyn, gdy w miejscu zniszczenia tkanki niemożliwe jest wykonywanie jakichkolwiek działań przyspieszających gojenie.
Technika masażu ipsilateralnego
Masaż ipsilateralny wymaga stosowania ściśle określonych technik masażu. Są to przede wszystkim ruchy z zakresu masażu klasycznego: bardzo intensywne ugniatanie, dynamiczne rozcieranie i oklepywanie, wykonywane na zdrowej skórze, powyżej lub poniżej uszkodzonej tkanki. Ponadto, wszystkie techniki wykonywane są na granicy bólu pacjenta – tylko wówczas następuje bowiem odruch naczyniowo-ruchowy w miejscu urazu, zwiększając jego przekrwienie i odżywienie, dzięki czemu leczenie chorej kończyny przebiega znacznie efektywniej.
W trakcie zabiegu pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Odsłonięta jest jedynie powierzchnia poddawana masażowi, reszta ciała pozostaje przykryta. Masaż ipsilateralny wymaga użycia środków poślizgowych (oliwek, olejków, maści, etc.).
Tara Angkor Hotel
Cały zabieg trwa maksymalnie około 30 minut.
Właściwości masażu ipsilateralnego
1. Wspomaga gojenie się ran i poparzeń.
2. Stosuje się go w leczeniu złamań, a także w okresie rekonwalescencji po doznanych urazach i złamaniach.
3. Poprawia ukrwienie uszkodzonych fragmentów ciała.
4. Przywraca sprawność ruchową po urazach i złamaniach.
5. Zapobiega procesowi atrofii (zaniku mięśni) i skutkom akinezy (brakowi zdolności ruchu).
6. Przywraca prawidłową trofikę w miejscu uszkodzenia.
7. Stymuluje uszkodzone tkanki poprzez działanie na tkanki zdrowe.
Wskazania do masażu ipsilateralnego:
- różnego rodzaju uszkodzenia tkanek kończyn, gdy w wyniku zastosowania opatrunku lub usztywnienia, niemożliwe jest wykonanie jakichkolwiek czynności wspomagających leczenie bezpośrednio na chorej tkance
Przeciwwskazania do masażu ipsilateralnego:
- niewydolność krążenia
- niewydolność układu oddechowego
- podwyższona temperatura ciała
- stany ostre
- zły ogólny stan pacjenta